бе организиран от японската фондация за образование, изкуство и междукултурен обмен „Джей Ей Ел“ /JAL/ и японските авиолинии /Japаn Airlines/. Съдействие за неговото провеждане в нашата страна оказа Българският хайку съюз /БХС/, а в Асеновград конкурсът бе организиран със сътрудничеството на фондация „Иванка и Георги Янкови“ и общината.
България стана 32-та държава наред с Англия, Франция, Италия, Германия, Испания, САЩ, Канада, Русия, Полша, Румъния и др., включила се в това международно престижно състезание посветено на хайку.
Жури от японската фондация за културен обмен „JAL“ и жури от специалисти от българска страна оцениха и отличиха 25 творби на български участници в конкурса. Първите 5 награди ще бъдат отпечатани на картички и публикувани в албум на японската фондация.
На 19 септември т.г. в Дома на киното – София, в рамките на 31-те Дни на японската култура в България и като съпътстващо събитие на Панорамата на японския филм бе тържествено открита изложбата „Духът на спорта“. Тя бе организирана от БХС с подкрепата на посолството на Япония в Р България. Наградите връчи културното аташе на японското посолство г-жа Тае Накано. Аранжировката с тематични композиции бе на школата по икебана „Сога“. След София, нашият град е с най-много участници в конкурса, което дължим на детско ателие „Пъстроцвет“ с ръководител г-н Георги Коройчев.
![]() |
Съчетание с бухалки |
Мариела Найденова посвещава своята хайга на художествената гимнастика. Детска рисунка с много настроение, с плътни, свободно полагани цветове. Гимнастичката е пред своята многобройна ентусиазирана публика (в по-тъмни тонове), която заема горната част на фона. Самият терен и „героинята” са в светли краски – небесно, розово. Цветни точки – като светлинки, обединяват и оживяват картината.
![]() |
В последната минута |
Една чудесна като колорит рисунка – майсторски акварел, който с пастелните си багри и добре построената композиция, наистина като на стоп кадър ни предава амбицията на автора за победен гол. Интересното решение на фигурите на играчите и на публиката, доброто съчетание на текст и рисунка засилват приятните емоции, които носи хайгата, предаваща детската непосредственост и целеустременост.
![]() |
музика |
Безглаголно хайку допълва реалистично изградения образ в хайгата на 13-годишната Ралица Петрова от Асеновград. Пренасяме се в залата за тренировки – тук в центъра на рисунката е гимнастичка в изпълнение на екстремна фигура от своето съчетание. Тялото е пластично, напрегнато. Композицията е в няколко плана: хоризонтален (стена и под), диагонал (шпагат във въздуха), вертикал (тялото в стойка върху ръцете). Няколко детайла говорят за ежедневието и успехите, увенчали труда на гимнастичката.
през своя поглед и душа са сътворили оригинални хайку с интересни рисунки, които въздействат и създават настроение. Участниците в конкурса бяха подкрепени от БХС и нашата фондация.
Реално погледнато, все още са малко децата, които се интересуват от хайку, тази кратка поетична форма възникнала през 16-ти век в Япония, която от тогава до сега се разпространява из целия свят и печели приятели. Изискват се повече усилия за разкриване същността и красотата на хайку сред децата. Нашата фондация има за мисия да подпомага талантливите деца, които искат да бъдат образовани и успешни, да развиват своите дарби и заложби и формират нравствени добродетели. Едно от направленията на дейността на фондацията е хайку поезията, а другото, най-интелигентната игра – шахмата, към която майсторът на спорта по шах Г. Янков е приобщил много деца от Асеновград. Това е застъпено в нашето послание: „Даровити деца – шах и хайку“ и „Успехът не е само късмет“.
Изисква се воля, постоянство за да се пребориш с трудностите, за да успееш.
– спонсорира преиздаването на двуезичната българо-британска антология „Отвъд думите“, с включени автори и от Асеновград и Пловдив. Предстои да подарим комплект от литература главно свързана с хайку поезия на градската библиотека „Паисий Хилендарски“, на читалищата в града и др. В съдружие с организации, физически лица и др. нашата фондация набира опит и сили и ще работи за популяризиране на хайку поезията. Освен това ще подпомага финансово даровити деца и деца в затруднено материално състояние.
Фондация „Иванка и Георги Янкови“ със съдействието на БХС, хайку клуб – Пловдив и община Асеновград
В конкурса могат да участват деца от предучилищна възраст до навършени 13 години, със съгласието на попечител /родител, настойник/. Срок за изпращане на творбите – от 22.10.2020 до 22.11.2020 г. на лист А4, за деца от Асеновград на адрес: ул. „Цар Иван Шишман“ 2, Асеновград 4230, за Иванка Янкова /0889277860/ и за деца от други селища на адрес: БХС, п.к. 501, София 1000, за Зорница Харизанова /0899875438/.
Убедена съм, че и в този конкурс ще се поздравим с успехи от децата на Асеновград.
Иванка Янкова